https://www.muuk.com/web/image/product.template/124099/image_1920?unique=8155825
Not Available For Sale
  • Color
  • Brand
  • Height
  • Exterior Width
  • Width
  • Depth
  • Style
  • Total Capacity (cu. ft.)
  • Warranty
  • Voltage
  • Amps
  • Horsepower
  • NSF Certified
  • ETL Listed
This combination does not exist.
Everest Commercial Refrigerator
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Vertical Air Curtain Merchandiser Refrigerator
Everest Refrigeration EOMV72W35T
The EOMV72W35T insulated vertical open air refrigerated merchandiser is an electric unit that runs on 230 Volts, 60 Hz, 1-phase and 11 Amps for 2 x 1 HP. Includes a 9′ power cord with a NEMA 6-20P plug.
Everest Refrigeration EOMV72W35T Features
Bottom mounted, self-contained refrigeration system
White moisture-resistant exterior with stainless steel interior
Galvanized steel top, bottom, and rear
5″ swivel casters (front locking)
Eight adjustable shelves
Retractable night curtain
37 cubic feet of storage
R290 hydrocarbon refrigerant
LED interior lighting
Maintains temperature of 35F
Electrical specifications: 230 volts, 60 hertz, 1 phase and 11 amps for 2 x 1 HP
Includes a 9′ power cord with a NEMA 6-20P plug
Everest Refrigeration EOMV72W35T Benefits
NSF Listed
ETL Sanitation Listed
Specifications
Certifications
NSF Certified Yes
ETL Listed Yes
Appearance
Color White
Brands
Brand Everest
Dimensions
Height 78"
Exterior Width 74"