https://www.muuk.com/web/image/product.template/124219/image_1920?unique=304358f
Not Available For Sale
  • Color
  • Brand
  • Height
  • Exterior Width
  • Width
  • Depth
  • Style
  • Total Capacity (cu. ft.)
  • Warranty
  • Voltage
  • Amps
  • Horsepower
  • NSF Certified
  • ETL Listed
This combination does not exist.
Everest Commercial Refrigerator
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Horizontal Open Air Merchandiser Refrigerator
Everest Refrigeration EOMH60W35T
The EOMH60W35T insulated horizontal open air refrigerated merchandiser is an electric unit that runs on 115 Volts, 60 Hz, 1-phase and 11 Amps for 2 x 1/2 HP. Includes a 9′ power cord with a NEMA 5-20P plug.
Everest Refrigeration EOMH60W35T Features
Bottom mounted, self-contained refrigeration system
White painted exterior with stainless steel interior
Galvanized steel top, bottom, and rear
5″ swivel casters (front locking)
Two adjustable shelves
Retractable night curtain
12.3 cubic feet of storage
R290 hydrocarbon refrigerant
LED interior lighting
Maintains temperature of 35F
Electrical specifications: 115 volts, 60 hertz, 1 phase and 11 amps for 2 x 1/2 HP
Includes a 9′ power cord with a NEMA 5-20P plug
Everest Refrigeration EOMH60W35T Benefits
NSF Listed
ETL Sanitation Listed
Specifications
Certifications
NSF Certified Yes
ETL Listed Yes
Appearance
Color White
Brands
Brand Everest
Dimensions
Height 46"
Exterior Width 60"
Width 60"